top of page
23.jpg

כדאיות והצלחה בהשבחת נכסים

DSC_0759_toSite.jpg
IMG-20181025-WA0020.jpg

שוק הנדל"ן מציג בפנינו בין השאר, הזדמנויות לרכישת נכס והשבחתו. כיום בשוק נמצאות דירות או בתים במצב ישן שזקוקים לטיפול החל מריענון קל ועד לשיפוץ מסיבי.

אילו נתונים כדאי לדעת לפני רכישת נכס להשבחה? כיצד ניתן לבצע את ההשבחה לצרכי מגורים ושיפור איכות החיים בו (ריענון, שיפוץ, הוספת ממ"ד ו/או מרפסת )? או לקראת מכירת הנכס?

איך בוחרים מיקום? שכונה (אוכלוסייה בשכנות)? נכס?

לרוב, מקום מרכזי עדיף לרכישה. מאחר והשבחת נכסים היא פעילות כלכלית ברובה, כדאי לבחון את הנכס בעיניים של יזם: שכונה: איזה אוכלוסייה מתגוררת בשכונה? אוכלוסייה צעירה? משפחות צעירות? גנים ובי"ס בקרבת מקום? חניה: האם יש בטאבו? האם יש חניות ברחוב? האם הן בתשלום? הנכס : האם יש אליו מדרגות? האם יש מעלית בבניין? גינה צמודה? אפשרות להרחבה (תוספת שטח/ממ"ד)?

התשובות לשאלות אלו משתנות ותלויות במטרת ההשבחה של בעלי הנכס: איכות המגורים בנכס של הבעלים עצמם או מכירת הנכס אחרי השבחתו.

לקבלת תשובות ופרטים נוספים בהשבחת נכסים, צרו איתי קשר. 

ועד אז מספר נקודות למחשבה:

 1. כאמור, המניע להשבחת נכסים הוא לרוב כלכלי. באמצעות תהליך זה ניתן ליהנות מתשואה גבוהה ומהירה. חשוב לכן לבצע זאת בעזרת בעלי מקצוע מומחים, שילוו את התהליך ויעזרו לכם לחשב עלות מול תועלת. לא לוותר על ייעוץ של שמאי לקבלת הערכה מדויקת של גובה הסכום אותו ניתן לקבל על מכירת הנכס או על השכרתו, תוך בדיקה ומדידה של כל הגורמים המשפיעים על העלות. בנוסף השמאי יכול להעריך תשלומי מס שונים כגון מס שבח שיש לשלם לרשויות בעת מכירה. מידע זה יאפשר קבלת החלטה האם כדאי לרענן/לשפץ או להרחיב את הנכס לפני מכירה.
  מהנדס ואדריכל יתנו יחד הערכה של עלויות שיפוץ ושיפור הנכס. לעתים מסתתרות בקירות "הפתעות" שאיננו יכולים לראות בלי בעל מקצוע מנוסה.
  לפני רכישה ו/או מכירה של נכס מומלץ להיוועץ עם מתווך מוסמך עם עורך דין, ולוודא מול הרשויות שכל הנכס בנוי כחוק בהיתר מלא (תוספות בניה, ממ"ד, חניה "מוצמדת") ולהימנע מהפתעות ועיכובים במכירה.

   

 2. תקינות בדיקה שכל אלמנט בבית עובד כמו שצריך, תעזור באומדן עלויות לצורך השבחה. נבחן חלונות דלתות צירים וידיות, רטיבות בתקרה או בקירות, נזילות בחדרים רטובים או בחדרים סמוכים.
   

 3. חזות ועיצוב החזות החיצונית היא אלמנט משמעותי היוצר את הרושם הראשוני על הרוכש. יש לבדוק כיצד ניתן לשפרה. טיח חלק ולא שפריץ, חלונות סימטריים, וחזית כניסה מטופחת ומזמינה. לאנשים חשוב שהנכס שהם קונים לא רק יראה טוב מבפנים, אלה גם מבחוץ. עיצוב הפנים אמור להביא אל המקסימום את המחיר העתידי שניתן יהיה למכור את הנכס כאשר מייעדים אותו לטובת השבחה ומכירה. עיצוב הפנים יהיה קלאסי,  צבע קירות בהיר ואחיד, מטבח אסטטי, חדרי רחצה בהירים ומוארים וחלונות גדולים עושים את העבודה. הנראות היא שמשפיעה על הקונים הפוטנציאלים. בית שגרים בו הרבה יותר קל למכור: על החדרים להיות מסודרים, לא עמוסים ומעוצבים בקלילות ורעננות, אפשר לאבזר על מנת לאפשר לקונים לדמיין את עצמם גרים במקום: שטיח, כורסא, שולחן וכיסאות פינת אוכל, או צנצנת עוגיות בריח קינמון.  
   

 4. נראות ונתונים סביבתיים אנשים אוהבים לקנות עם העיניים. כאשר מדובר בנכס מוזנח, אם זו תקרה מתקלפת, רטיבויות  או כל דבר אחר המצביע על הזנחה, סביר שהוא יימכר בצורה איטית או בתשלום נמוך יותר – וחבל. לעומת זאת, נכס מרשים ומטופח, יזכה להימכר בקלות ואף במחיר גבוה יותר. יש להבליט את המאפיינים החיוביים: נוף הנשקף מהחלון, כיווני אויר ואור השמש, גינה או חצר מטופחת וכו'.
   

 5. הלכה למעשה יש נכס, תקציב תכניות וכתב כמויות. כעת נשאר לבחור קבלן שיפוצים מקצועי ואמין ולהפקיד בידו את המלאכה. יש לקבל המלצות, לראות עבודות קודמות, לוודא שיש ביטוח מקצועי מלא ולעבוד עם הסכם עבודה מפורט.

bottom of page